Har du fotos eller video af kunstværket “Fredsskulptur/ Linse-Lyset”?

Fotoklubbens formand har modtaget en henvendelse fra en researcher, der efterlyser bl.a. fotos og videoer fra et kunstværk “Fredsskulptur/ Linse-Lyset“, som i 1995 skulle markere 50 året for Danmarks befrielse. Værket bestod af en laserstråle der gik helt fra Skagens til den tyske ø Sild. Kunstværket var dengang en del omtalt i medierne.

Har nogen af klubbens medlemmer været ved Vadehavet dengang udstyret med kamera, kan I måske bidrage til dokumentaren.

Læs henvendelsen her:

“I forbindelse med en ny dansk dokumentar om kunstneres Elle-Mies værk Fredsskulptur fra 1995 søger jeg, på vegne af det Aarhusianske produktionsselskab GotFat Productions, arkivmateriale fra debatten vedrørende Fredsskulpturen, tiden op til d. 4-5. maj 1995 og fra selve aftenen på stranden.

Jeg skriver for at høre om I, i jeres lokalarkiv ligger inde med video-, billede- eller radiomateriale eller sågar privatoptagelser vedrørende Fredsskulptur og Linie-lyset som vi kan få lov ti at se? Vi er meget interesseret i det lokale syn på værket og det vil være en utrolig stor hjælp hvis I ligger inden med noget materiale. Hvis det ikke er tilfældet, har I da en ide om hvem der kunne ligge inde med materiale?

Information om værket:

Fredsskulptur/ Linse-Lyset som skulle markere 50 året for Danmarks befrielse bestod af en laserstråle der gik helt fra Skagens til den tyske ø Sild. Værket endte, overraskende for kunstneren Elle-Mie, med at tiltrække enorm medieomtale og før hun vidste af det, var hun centrum for en debat mellem modstandsfolk, frihedskæmpere, politikere og den almen befolkning.

Hvis du har nogle spørgsmål til mine forespørgsler kan du ringe til mig på 24819177 eller skrive en mail til majbritt-madsen@hotmail.com 

Med venlig hilsen
Majbritt Madsen – researche
GotFat Productions”

Del denne side ...